آرایش غلتکها در کارخانه نورد

22 ارديبهشت 1393 نوشته شده توسط 
منتشرشده در اخبار 2

 همان گونه که در شکل آمده است، غلتک های سکوی نورد را می توان به آرایش های مختلف قرارداد. اولین کاهش ضخامت در ایستگاه نورد مقدماتی با آرایش دو طبقه یا سه طبقه ی غلتک ها انجام می شود. قطر غلتک های مورد استفاده در این مرحله بین 600 تا 1400 میلی متر (24 تا 55 اینچ) است. 

برای نورد محصولات غیر مسطح یا شکل دار ماده به طور پیوسته از بین مجموعه ای از غلتک های شیار دار متوالی با دهانه های مختلف عبور و در نهایت به شکل دل خواه در می آید

نورد دو طبقه ی برنگشتنی ساده ترین آرایش است، ولی ماده فقط می تواند از یک طرف وارد سکوی نورد شود. در نورد و طبقه ی برگشتی، امکان وارد کردن قطعه از هر دو طرف وجود دارد اما برای این کار لازم است بین هر دو عبور، دستگاه متوقف شده، جهت حرکت معکوس شود و دوباره دستگاه به سرعت نورد برسد. در سکوی نورد سه طبقه نیازی به معکوس کردن جهت نورد نیست، ولی در دو انتهای سکوی نرود یک بالابر به منظور بالا و پایین کردن ماده ، دستگاه های مکانیکی جهت چرخاندن و قرار دادن محصول در مقابل غلتک ها برای عبورهای مختلف وجود دارد.

همان گونه که در شکل 3 مشاهده می شود، غلتک های با قطر کم تر برای تغییر معینی در ضخامت، طول تماس کم تری دارند و در نتیجه نیازمند نیرو انرژی کمتری برای تغییر شکل هستند اما باید توجه داشت که سختی این غلتک ها نیز کمتر است و استعداد بیش تری برای خم شدن کش سان دارند. در نتیجه پس از عبور از روی ورق، قسمت وسط آن دارای ضخامت بیشتری نسبت به کناره ها خواهد بود. در نوردهای چهار طبقه و خوشه ای از غلتک های سنگین تر برای ایجاد تکیه گاه لازم برای غلتک های نورد کوچکتر استفاده می شود. این آرایش در نورد گرم ورقه ای پهن و صفحات نازک و نورد سرد به کار می روند، که در آن ها کوچکترین خیز وسط غلتک موجب تغییر ضخامت های غیر قابل قبول در محصول می شود.

 

                                                                                                                                              شکل 3

ورق های بسیار نازک را تقریباً همیشه با نورد غلتک خوشه ای تهیه می کنند، زیرا ایجاد چنین ضخامت های کمی مستلزم استفاده از غلتک های کم قطر است. در نوردهای با آرایش خوشه ای قطر غلتک در تماس با ماده ممکن است به کوچکی 6 میلی متر (  اینچ) باشد. برای جبران این نیاز ، بعضی ورقه های بسیار نازک را به صورت چند لایه تهیه می کنند. تر این فرآیند دو یا چند لایه فلز را به طور هم زمان نورد می کنند و به این ترتیب ماده ی ورودی ضخیم تر خواهد بود . ورق های بسیار نازک آلومینیمی آشپزخانه (فویل) را به روش چند لایه تهیه می کنند، که از دو رنگ بودن پشت و روی آن (یک رو براق و روی دیگر کدر) تشخیص داده می شوند.

برای نورد محصولات غیر مسطح یا شکل دار ماده به طور پیوسته از بین مجموعه ای از غلتک های شیار دار متوالی با دهانه های مختلف عبور و در نهایت به شکل دلخواه در می آید .

بازدید 5990 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر سایت

منتظر پیشنهادات و نظرات شما هستم...

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

پیشرفت پروژه ها

آخرین اخبار

تماس با ما

  تبریز- روبروی باغ گلستان- پاساژ واسکانیا- طبقه دوم- پلاک 4
  09149177809
 .....
  www.maknavard.ir
 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید"

خدمات ماک نورد

مهندسی و بازرگانی MAK بزرگترین طراحی و تولید کننده ماشین آلات و خطوط تولید نورد گرم

ارایه کننده خدمات مهندسی -راه اندازی خط تولید میلگرد ، نورد گرم

توانایی طراحی و مونتاژ خط تولید میلگرد و انواع تولیدات پروفیل در سایز های مختلف در یک مجموعه خط تولید